Jak se zbavit černých teček?
Černé tečky – malé, ale nepříjemné tečky na nose, bradě nebo čele – trápí mnoho z nás bez ohledu na věk nebo typ pleti. Ačkoliv nejsou nebezpečné, působí nevzhledně a mohou snižovat sebevědomí. Naštěstí existuje celá řada osvědčených způsobů, jak se jich zbavit – a ještě lépe, jak jim předcházet. Přečtěte si, co proti černým tečkám funguje a jak proti nim bojovat.
Co jsou černé tečky a proč vznikají
Černé tečky, odborně zvané otevřené komedony, vznikají, když se ucpou póry – směsí kožního mazu a odumřelých kožních buněk. Na rozdíl od bílých teček zůstávají otevřené a při styku se vzduchem oxidují, čímž zčernají.
Příčiny vzniku černých teček:
- nadměrná produkce mazu,
- nedostatečné čištění pleti,
- hormonální změny,
- špatná životospráva,
- genetika.
Jak vypadá komedon?
Komedon vzniká na pleti při ucpání pórů kožním mazem nebo odumřelými kožními buňkami, které jste z pleti neodstranili. Má podobu buď černé tečky (otevřený komedon) nebo bílého hrbolku (uzavřený komedon).
Černá nebo bílá tečka?
Rozdíl není jen v barvě. Otevřený komedon (černá tečka) vzniká při kontaktu obsahu póru se vzduchem. Oxidací pak pór zčerná. Bílý uzavřený komedon vzniká pod kůží, neoxiduje a vytváří hrbolek. V obou případech obsahuje komedon kožní maz nebo odumřelé buňky.
Jak se zbavit černých teček nejen na nose?
V boji proti černým tečkám začněte prevencí – pravidelným čištěním pleti, ideálně dvakrát denně. Využijte nejen čisticí pěnu, ale také 1–2× týdně pleťový peeling, parní lázeň nebo masku. Nezapomínejte na dostatečnou hydrataci a pestrou stravu. Vybírejte hydratační krémy a další kosmetické produkty, které neucpávají póry (nekomedogenní).
Pravidelné čištění jako základ
Během dne na pleti ulpí množství nečistot z ovzduší, které nutné večer odstranit. Stejně tak zbytky make-upu. Při ranním čištění pak z pleti odstraníte kožní maz a pot. Po důkladném čištění nezapomeňte ani na pečující pleťové sérum, které pokožku vyživí.
Jak na to?
- Ráno a večer pleť omyjte jemnou čisticí pěnou.
- Vyhněte se mýdlům s vysokým pH – vysušují a stimulují mazové žlázy.
- Po vyčištění dočistěte pleť tonikem bez alkoholu nebo použijte pleťový krém.
→ Přečtěte si více o správném čištění pleti a všech jeho výhodách.
Mechanický, enzymatický nebo chemický peeling?
Díky pravidelnému používání peelingu odstraníte z pleti odumřelé buňky i zbytky make-upu nebo kožního mazu, se kterým si čisticí pěna neporadila. Který peeling ale z široké nabídky na trhu vybrat? Vybírejte podle toho, jakou máte pleť i podle toho, co od produktu očekáváte. Peeling používejte jen několikrát týdně, abyste příliš nenarušili kožní bariéru.
Typy peelingu
- Mechanický: obsahuje jemné částečky, používejte max. 1–2× týdně.
- Enzymatický: působí jemně, vhodný i pro citlivou pleť.
- Chemický (AHA/BHA): například kyselina salicylová proniká do pórů a čistí je zevnitř.
Vyrobte si domácí peeling smícháním kávového lógru a oleje nebo cukru, medu a citronu. Základem je vždy surovina, která má v sobě malá zrnka.
Pleťová maska jako součást beauty rutiny
Jednou či dvakrát za týden si dopřejte chvilku jen pro sebe a užijte si důkladnou skin care včetně masky na obličej. Podobně jako u peelingu záleží její volba na typu vaší pleti i na účincích, které maska přináší.
- Jílové: absorbují maz a nečistoty, ideální pro mastnou pleť.
- Aktivní uhlí: působí detoxikačně.
- Slupovací masky: mechanicky vytáhnou černé tečky (vhodné pouze občasně).
- DIY přírodní masky: například z medu a skořice, nebo bílku.
Čištění pórů pomocí páry
Určitě jste si všimli, že po horké sprše nebo vaně se póry na pokožce otevírají. Využijte toho a černé tečky jemně vytlačte. K uvolnění pórů můžete využít i misku s horkou vodou – přes hlavu si přehoďte ručník, aby pára neunikala a nahřejte nad miskou obličej. Během 5–10 minut se póry uvolní.
Když domácí péče nestačí: odborné odstranění černých teček
Pokud jste už vyzkoušeli všemožné způsoby, jak se zbavit černých teček, a stále jste nad nimi nevyhráli, je čas navštívit odborníka. V kosmetickém salonu zhodnotí typ i stav vaší pleti a navrhnou způsob ošetření přesně na míru. S jakými nejčastějšími typy ošetření se můžete ve studiích setkat?
- Manuální čištění: podobné tomu domácímu, nicméně s profesionální péčí.
- Ultrazvukové čištění: pomocí ultrazvukové špachtle dochází k rozbití nečistot na pleti.
- Chemický peeling: využívají se silnější kyseliny a pleť může být po proceduře zarudlá.
Jak dál zabránit vzniku černých teček? Dbejte na zdravý životní styl i pitný režim
Na svěží pleť má kromě pravidelného čištění a péče vliv i váš životní styl. Pokud chcete nejen s černými tečkami, ale i dalšími nedokonalostmi pleti zatočit účinně, zaměřte se na následující body:
- dostatečný pitný režim (alespoň 2 litry denně),
- vyvážená strava,
- pravidelný a dostatečný spánek,
- snížení stresu,
- hygiena a praní (i pravidelná výměna ručníků má vliv na stav pokožky).
A čemu se naopak vyhnout? Pleti nesvědčí přílišné mačkání černých teček ani jiných typů akné, časté používání peelingů – především těch s ostrými zrníčky, alkohol nebo peroxid vodíku.
Zbavit se černých teček není otázka jednoho dne – ale s pravidelnou péčí a správnými produkty můžete vidět výsledky už za pár týdnů. Buďte ke své pleti šetrní, vnímejte její potřeby a hlavně – nevzdávejte to. V Synouvelle vám rádi poradíme s výběrem toho správného pleťového séra, které pokožku vyživí. Pokud si nevíte rady, ozvěte se nám.