Doprava ZDARMA pro všechny produkty.

Jak se správně odličovat, a proč je to důležité?

jak-se-spravne-odlicovat

Odličování představuje základní předpoklad zdravé pleti zářící spokojeností. Mnohé z nás ho však i přesto vynechávají nebo k němu přistupují s nechutí. Pojďme se tedy společně naučit, jak se správně odličovat. Ať je to jednoduché, rychlé a hlavně nás to baví.

My víme. Odličování je občas velká otrava. A my ženy máme tu smůlu, že nás to ještě v dětství nenaučili rodiče ani jako povinnou součást dne (třeba jako umývání zubů). Přesto jde o nezbytný krok na cestě za zdravou pletí. Chceme proto od vás, abyste si příště, až si opět budete chtít lehnout s neodlíčenou pletí, vzpoměli alespoň na jeden bod z těch níže popsaných.

Jaké důsledky přináší nesprávné odličování pleti

 • Zvýšené riziko ucpání pórů a vzniku akné
  Makeup, který se v noci usadí uvnitř pórů, je zvýrazní a ucpe, přičemž mohou na pleti vznikat černé tečky nebo rovnou zapálené pupínky. V horším případě se vytvoří souvislý film, který v kůži zachytí mastnotu způsobující akné.

 • Narušená rovnováha pleti
  Ať už jde o mastnou, suchou nebo smíšenou pleť, každý typ má určitou rovnováhu produkce olejů. Neodlíčený makeup a nečistoty však může tuto rovnováhu narušit nebo ji dlouhodobě zcela poškodit.

 • Na pohled unavená pleť s prohloubenými vráskami
  Makeup, který ještě včera rozzářil vaši pleť a zahladil její nedostatky dnes bez důkladného vyčištění udělá přesný opak - zdůrazní i drobné linky, prohloubí vrásky a opticky zvětší či ucpe póry.

 • Nižší vstřebatelnost ostatních produktů
  Pokud jsou vaše póry ucpané vrstvou makeupu a nečistot, její přirozenou krásu nepodpoří ani drahé hydratační krémy. Důvod je velmi prostý - nedostanou se do hlubších vrstev pokožky, kde mohou vyživovat a hydratovat.

odlicovani-dusledky

Jak se správně odličovat

Z předchozího je zřejmé, že poctivé odličování opravdu vede ke zdravé pleti. Není však odlíčení jako odlíčení. Jak se uvádí v odborném časopisu Americké klinické dermatologie, klíčové je také to, jakým způsobem se odličujeme. Základem správného odličování jsou jemný odličovací prostředek a šetrný přístup k pleti.

Aplikujte nejdříve přípravek na čištění pleti

Při odličování začněte pokaždé aplikovat nejdříve čistící přípravek, který velmi jemně vmasírujte do pleti a nechte asi 15 sekund působit. Nezapomínejte na linii vlasů, okolí kolem uší a pod bradou. Použít lze produkty na bázi olejů, ty dokáží efektivně rozpouštět i dlouhotrvající rtěnky, fixační spreje či odolný makeup. Poté přípravek setřete vlhkým ubrouskem nebo navlhčeným tamponkem směrem od čela přes nos až ke rtům a bradě.

Tip: Na odličování nepoužívejte dětské vlhčené ubrousky. Jsou sice šetrné k pokožce, ale neobsahují látky potřebné pro odstranění makeupu - pouze ho roztírají.

odlicovani-pleti

Oči odličujte velmi šetrně

Na dva vatové tampony aplikujte odličovací prostředek na olejové nebo kombinované bázi. Zavřete oči a přiložte tamponky na víčka. Nechte odličovač působit po dobu 10 sekund, kdy aktivní látky přípravku rozpustí makeup a další nečistoty. Pak je velmi jemně setřete. Okolí očí ještě projděte suchým tamponem, který odstraní nejen zbylý makeup, ale také přebytečný odličovač.

Tip: Pokud se snažíte odličovat voděodolnou řasenku, použijte speciální přípravek pro tento typ kosmetiky. V opačném případě budete muset linii řas velmi silně otírat až do bodu, kdy se řasy polámou nebo rovnou vypadnou.

odlicovani-oci

Následná hydratace je nezbytná

Po odličování nesmí naše pleť zůstat iritovaná, suchá nebo napjatá. Právě teď je čas aplikovat na ní hloubkově hydratační sérum s kyselinou hyaluronovou, které dodá výživu do její nejhlubších částí. Jakmile se sérum vstřebá, použijte bohatý hydratační krém pro podporu regenerace pleti. Vaše čistá pleť tak dostane nálož aktivních látek a ráno bude rozzářená a připravená na další den.

serum-na-plet-aplikace

Jak odličovat problematickou pleť

Odličování extra citlivé nebo problematické pleti vypadá podobně, jak bylo popsáno výše. Avšak má svá důležitá specifika:

 • Umývejte si pleť ráno i večer vlažnou vodou.
 • Nemusíte použít ten nejluxusnější odličovač. Často stačí, když je odličovací prostředek bez parfémů, parabenů a přílišného množství ingrediencí.
 • Po čištění aplikujte nekomedogenní hydratační krém, který vám neucpe póry.
 • Používejte peeling, který odstraní odumřelé buňky, alespoň 2x týdně.

Čím se odličovat

Znáte pravidlo všeho hodně škodí? Tak přesně to u odličování neplatí. Není totiž pravdou, že líčidla, makeup, nečistoty a mastnotu dokonale odstraníte z pleti pouze jediným přípravkem. Je proto důležité vědět, jak a které čistící prostředky používat a kombinovat.

Odličovač očí

Velmi jemná a zranitelná kůže kolem očí je citlivá na poškození častým třením a odmastňujícími přípravky. Proto si pro ni můžete vybrat speciální odličovač, který ji jemně zbaví makeupu, řasenky a líčidel. Důležité je nechat odličovač působit 30 až 60 sekund a až potom zbytky makeupu jemně stírat.

Odličovací mléko nebo pěna

Odličovací mléka jsou v rámci čištění pleti starou-známou klasikou. Jejich alternativou jsou lehčí čistící pěny, které se jednoduše aplikují čistými konečky prstů a následně se omývají vlažnou vodou.

TIP: Kombinované čistící přípravky na bázi oleje a vody se mohou hodit pro citlivou pleť. Fungují zároveň velmi spolehlivě. Před použitím je však nutné pořádně je protřepat, aby se složky vzájemně propojily.

Micelární voda

Micelární vody se hodí pro každý typ pleti, nedráždí a zároveň velmi pečlivě vyčistí všechny nečistoty. Nedráždí oči a neobsahují alkohol. Nemusí ale fungovat na voděodolnou kosmetiku či opalovací krémy.

Pamatujte, že micelární vody slouží spíše pro prostřídání s jinými čistícími prostředky, protože jejich dlouhodobé používání může vést k vysušování pokožky a ztrátě její pevnosti. Po použití micelární vody je nutné umýt si pleť ještě vlažnou vodou a až potom nanášet hydratační krémy - kvůli své odolnosti vůči nečistotám a mazu by nepropustily do pleti ani účinné vyživující látky.

micelarni-voda

Čistící oleje

Mnoho lidí s mastnou pletí neuznává používání čistících olejů, protože se domnívá, že pleť ještě více zmastňují. Opak je však pravdou. Oleje rozpouští mastnotu, nečistoty i vrstvu makeupu a velmi šetrným způsobem tak čístí celou pleť. Pár kapek čistícího oleje si stačí aplikovat na konečky prstů a jemně masírovat pleť i oči. Poté stačí setřít vatovým tamponkem.

Pleťové tonikum

Pleťové tonikum se používá ve druhém kroku čištění pleti. „Představuje základ moderní kosmetiky, díky kterému dosáhnete dočištění, osvěžení a přípravu pórů na výživu v podobě dalších přípravků,” tvrdí vizážistka Simona. Účinky tonika lze přizpůsobit vašim potřebám - na trhu najdete hydratační, exfoliační i póry stahující tonika. Nanášet je můžete konečky prstů nebo vatovým tamponkem.

pletove-tonikum

Jak se odlíčit bez odličovače

Když se na noc ocitnete ve stanu uprostřed přírody nebo vám pouze doma nečekaně dojde čistící pleťový přípravek, odličování ani tak nevynechávejte. Existuje spoustu dalších způsobů, jak se odlíčit i bez odličovače.

Čistá voda

Jak nám napoví i zdravý selský rozum, i čistá voda dokáže odstranit makeup. Půjde to hůře, ale v kombinaci s přiměřenou teplotou a vatovým tamponem nebo ubrouskem to nakonec zvládnete.

umyvani-pleti

Olivový olej

Mnoho lidí neví, že olej je schopen rozpouštět olej, tedy i přebytečnou mastnotu a nečistoty stejně jako odolný makeup. Aplikujte na vatový tamponek několik kapek olivového oleje, nechte chvilku působit a setřete. Olivový olej kromě čistícího efektu dodá pleti, řasám i obočí potřebnou hydrataci a jemný lesk.

Avokádový olej

Na navlhčený hadřík naneste malé množství avokádového oleje a protřete obličej pro jemné odstranění maskary, rtěnky, makeupu i očních stínů. Olej vyživuje pleť a zanechává po sobě velmi jemnou vůni. Hadřík poté operte a bude připravený na další použití.

avokadovy-olej-plet

Kokosový olej

Na rozdíl od ostatních olejů se při pokojové teplotě pracuje s krémovou texturou kokosového oleje velmi pohodlně. Vmasírujte jej do pleti stejným způsobem, jako hydratační krém, nechte chvilku působit a pak setřete vatovým tamponkem, kterým si protřete i víčka. Bonus? Pleť bude provoněná i hydratovaná a vy už nemusíte použít ani hydratační krém.

Nejčastější chyby při odličování

Správné odličování na první pohled nevypadá jako velká věda. Ale opak je pravdou. Stačí několik opakovaných chyb a podstupujete riziko podráždění či zbytečného namáhání pleti.

 • Odličovač nepůsobí dostatečně dlouho
  Zdá se vám, že váš odličovací prostředek nefunguje? Možná ho pouze nenecháte působit tak, jak má. Některé přípravky by měly před setřením “pracovat” i několik minut. Zachovejte trpělivost, ušetříte si kopu práce a uvidíte zázraky.

 • Zbytečně silné tření pleti
  Propojuje se s bodem uvedeným výše. Pokud nepočkáte, než odličovací prostředek rozpustí nečistoty, musíte makeup mechanicky setřít z pleti. To pak může způsobit podráždění a zbytečné namáhání rizikových partii hlavně kolem očí, kde sa mohou rychleji tvořit vrásky.

 • Nevhodný odličovač
  Cítíte po odlíčení stáhnutí pleti? Potom potřebujete jemnější odličovací prostředek, který vaši pleť tolik nevysuší. Naopak když se vzbudíte se šmouhami pod očima, váš prostředek neodstranil všechen makeup a nečistoty. Správný přípravek vás po použití nesmí dráždit.

Pokud potřebujete při odličování nebo následné hydrataci poradit, obraťte se na nás, rádi vám v oblasti péče o pleť poradíme.

Jak pomoci pleti poškozené nedostatečným odličováním

I když jste se odličování moc nevěnovali a pociťujete to i na své pleti, nemusíte zoufat. I poškozené pleti lze opět navrátit zdraví a pohodu. Vyzkoušet můžete kromě pravidelné péče taky specializovaná pleťová séra, která působí antibakteriálně, zklidňují a zároveň stahují póry.

sera-na-plet-synouvelle-dohromady

V jakém případě se odličovat nemusíte

Že i po přečtení  a vysvětlení všech argumentů opravdu nesnášíte odličování? Pak se odličovat opravdu nemusíte. Ale pouze v případě, že nebudete používat makeup a líčidla. Není to zas až takový problém. Například přirozeně krásné a dlouhé řasy můžete získat pomocí výkonného růstového séra na řasy a obočí.

v průběhu několika týdnů s ním budou vaše řasy i obočí mnohem delší a tmavší, takže budou vypadat téměř jako nalíčené. Při dlouhodobé aplikaci si na svůj nový vzhled rychle zvyknete a aplikace líčidel se pro vás možná stane i opravdu zbytečnou zátěží.

Zpět do obchodu