Trápí vás lupy v obočí? Víme, jak se jich zbavit
Bílé nebo nažloutlé šupinky v obočí mohou znamenat, že vaší pokožce něco chybí. Lupy tvoří odumřelé buňky, které se odlupují z pleti a zůstávají právě v obočí. Někdy mohou být lupy způsobené nedostatečnou hydratací, nejčastější příčinou je nicméně onemocnění seboroická dermatitida, která začíná nenápadně a kromě lupů s sebou nese i další nepříjemné příznaky. Zjistěte, jak se šupinek v obočí zbavit a bojovat proti dermatitidě.
Co jsou lupy v obočí a jaké jsou jejich příčiny?
Lupy (nejen v obočí) způsobuje velmi často deskvamace – zrychlená obnova buněk, při které nemají odumřelé buňky dostatek času, aby z pokožky zmizely. Dalšími důvody může být suchá pokožka hlavy, špatně zvolená vlasová kosmetika, stres, nedostatek vitamínů (B, selen, zinek) nebo nevyhovující jídelníček. V obočí nebo vlasech pak zůstávají bílé nebo nažloutlé lupy – ty mohou být:
- suché lupy – méně svědí, zůstávají na oblečení,
- mastné lupy – zůstávají na pokožce, svědí a mohou i zapáchat.
Seboroická dermatitida
Toto onemocnění se objevuje ve spojení s kvasinkou Malassezia a nadměrnou tvorbou kožního mazu. Malassezia se živí mazem na pokožce a pokud se přemnoží, oslabí lipidovou vrstvu kůže, která reaguje zánětem a tvorbou nových buněk. Ty staré ovšem nestíhají z pokožky mizet a vznikají lupy.
Dermatitida se vyskytuje asi u 1–5 % světové populace a i když toto kožní onemocnění není nijak nebezpečné, mohou jeho projevy přinášet pacientům četné nepříjemnosti. Lupy v obočí se často pojí s řadou nepříjemných a nevzhledných projevů:
- svědění
- mastné obočí
- odlupující se krusty
- zarudnutá pokožka
Přímo v obočí se seborea projevuje červenými šupinatými ložisky a žlutými šupinami, které se mohou odloupnout, nebo zůstat na kůži.
Lupy nebo seborea? Jak poznáte, že máte seboreu?
„Klasické lupy” se vyskytují především ve vlasech, projevy seboroické dermatitidy také v obočí, na obličeji i jinde na těle.
Jak se zbavit seborey v obočí
Při léčbě seboroické dermatitidy je důležitá především šetrná hygiena a vhodná kosmetika. Ke zmírnění projevů lze využít kortikosteroidy nebo krémy a masti s látkami, které mírní zánět (ketokonazol, mikanazol, ciklopirox).
Suchá kůže
Na rozdíl od seboroické dermatitidy se suchá kůže (xeróza) může objevovat v důsledku nedostatečné vlhkosti v pokožce, jejího častého mytí nebo používání agresivních kosmetických přípravků, ale také vlivem klimatických podmínek. Popraskanou suchou pokožku doporučujeme hydratovat pomocí krémů a používat jemné mycí produkty.
Psoriáza v obočí
Kožní onemocnění psoriáza (lupénka) se vyskytuje asi u 2–3 % populace a může se objevit i v obočí. Vzniká kvůli nadměrnému množství kožních buněk – ty vlivem nesprávné funkce imunitního systému vznikají rychleji, než mizí ty odumřelé. Projevuje se podobně jako seborea – zarudnutím, odlupujícími se šupinkami a svěděním. Kvůli podobnosti se seboroickou dermatitidou doporučujeme navštívit dermatologa pro určení přesné diagnózy.
Další příčiny vyrážky a šupinek v obočí
Lupy a šupinky v obočí se mohou objevit i z mnoha dalších důvodů:
- Alergická reakce (kontaktní dermatitida) na barvu na obočí nebo kosmetické přípravky. Vyrážka či šupinky často po chvíli zmizí. Pokud jim chcete předejít, kontrolujte složení produktů, mezi potenciální alergeny patří barviva, složky parfémů, chemické filtry UV záření nebo konverzační látky.
- Nedostatečná nebo nevhodná hygiena – čištění pleti je důležité především kvůli odstranění zbytků make-upu a odumřelých buněk. Používejte například čisticí pěnu Synouvelle a nezapomínejte především na pravidelnost.
- Stres a hormonální změny má vliv na celkový vzhled pokožky a každá starost, kterou řešíte, se projeví.
|
Co na šupinky v obočí pomůže?
Domácí péčí proti lupům
Pokud se v obočí (nebo vlasech) objeví šupinky jen občas, zaměřte se na kosmetické produkty, které používáte. Vyměňte ty s potenciálními alergeny a nezapomínejte ani na dostatečnou hydrataci postižených oblastí. Vyzkoušet můžete také šampon proti lupům. Pokud se lupy objevily v důsledku suché kůže, rychle se s vámi zase rozloučí.
Léčebná kosmetika a dermokosmetika
Šupinky a lupy, které se objevují ze závažnějších příčiny potřebují ještě trochu účinnější produkty. Speciální šampony nebo pěny se zinkem, ketokonazolem nebo sulfidem selenu obsahují látky, které bojují přímo s lupy v obočí. Účinně proti lupům působí také speciální krémy na seboreu, které obsahují klotrimazol, antimykotika, niacinamid nebo kyselinu hyaluronovou.
Kdy vyhledat dermatologa?
Při dlouhodobých potížích, zarudnutí a svědění v oblasti obočí neváhejte navštívit dermatologa, který vám pomůže s přesnou diagnózou a také léčbou. Ta se bude lišit v závislosti na typu kožního onemocnění a díky odborníkovi najdete rychle tu správnou cestu.
Pečujte o svoji pokožku dlouhodobě
Pravidelná péče o pleť a obočí vám pomůže předejít nejrůznějším kožním problémům. Nezapomínejte proto na udržování zdravého mikrobiomu pokožky:
- pravidelnou hygienu a čištění obočí,
- šetrné kosmetické produkty bez parfemace,
- dostatek odpočinku a pokud možno bez stresu,
- vyvážený jídelníček,
- dostatek hydratace.
Díky prevenci můžete předejít problému, nebo zmírnit projevy onemocnění – například seborea se vyznačuje střídáním fází vzplanutí a fází klidu (remise). Péči o pokožku přizpůsobte nejen typu pleti, ale také ročnímu období – trochu jinou péči vyžaduje pleť v zimě a jinou zase pleť v létě.
Naopak se vyvaruje:
- škrábání a strhávání šupinek,
- silně parfemovaných produktů,
- příliš mastným krémům bez předchozí konzultace.
Pár lupů a šupinek v obočí ještě nemusí značit žádný problém – může se jednat „jen” o suchou kůži nebo alergickou reakci, případně seboroickou dermatitidu či psoriázu. Pokud lupy sami u sebe zpozorujete, vyzkoušejte nejdříve jinou kosmetiku, dejte si pozor na stres a stravu a čekejte na změna. Pokud se nedostaví a šupinky svědí a kůže je zarudlá, navštivte dermatologa, který vám poradí, jak se šupinek co nejefektivněji zbavit.